Rozbito szajkę złodziei luksusowych samochodów. Kradli metodą „na walizkę”

Prokuratura w Poznaniu oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Lesznie dokonali rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami i paserstwem luksusowych samochodów. Prokuratorskie zarzuty usłyszały 4 osoby zatrzymane na terenie Polski. Na wniosek prokuratora 3 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Kolejnych 3 członków grupy zatrzymano na terenie Niemiec.

Śledztwo nadzorowane przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej z terenu Dolnego Śląska zajmującej się kradzieżami i paserstwem aut na terenie Polski i Niemiec. W toku postępowania prokurator ustalił, że kradzieży dokonywano przeważnie metodą „na walizkę” czyli poprzez odblokowanie drzwi pojazdu i uruchomienie jego silnika za pomocą urządzenia przechwytującego elektroniczny sygnał kluczyka. Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa dokonała kradzieży samochodów o łącznej wartości ponad 2  milionów złotych.

Na polecenie prokuratora w Poznaniu w śledztwie przeprowadzono zatrzymania oraz przeszukania w miejscach mogących mieć związek z działalnością grupy. W trakcie czynności ujawniono m.in. części pochodzące z kradzionych pojazdów, jak również sprzęt służący do ich kradzieży. Ponadto w Oleśnicy, w jednym z miejsc wykorzystywanych przez zorganizowaną grupę przestępczą w swojej działalności, ujawniono luksusowy samochód o wartości blisko 300 tysięcy złotych, który tego samego dnia został skradziony na terenie woj. zachodniopomorskiego. Podczas przeszukania u jednego z podejrzanych ujawniono ukryte 100 tysięcy złotych w gotówce.

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz paserstwa. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Postępowanie ma charakter rozwojowy prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Źródło Prokuratura Krajowa