Dostał 500 złotych grzywny za kastet, bo go nie zarejestrował

„Kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny” – taki właśnie zarzut usłyszał 22–latek. Mężczyzna musi teraz zapłacić 500 zł grzywny, bo posiadał bez wymaganej rejestracji kastet, którego używanie może zagrażać życiu i zdrowiu.

Policjanci iławskiej komendy w niedzielę otrzymali zgłoszenie o kradzieży mienia z zaparkowanego pojazdu. Na miejscu okazało się, że sprawca dostał się do auta przez uchyloną boczną szybę i ukradł z niego m.in. telefon komórkowy, dokumenty, pieniądze, kartę bankomatową, ładowarki i inne przedmioty. Właściciel pojazdu ustalił wartość strat na ponad 1600 zł. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, na podstawie zebranych informacji, szybko wytypowali podejrzanego i przystąpili do poszukiwań.

Na jednej z iławskich ulic zauważyli mężczyznę chowającego się między budynkami, który na widok policjantów zaczął uciekać. 22-latek po krótkim pościgu został zatrzymany, znaleziono przy nim skradzione przedmioty, kastet oraz woreczek strunowy z zawartością 23 gramów białego proszku. Badania wykazały, że była to amfetamina.

Podczas dalszych czynności okazało się, że nie były to jedyne przewinienia mężczyzny. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci potwierdzili, że zatrzymany ma na swoim koncie też inne przestępstwa. Włamał się m.in. do garażu i innego auta zaparkowanego na jednym z iławskich parkingów, dokonując jego uszkodzenia i kradnąc kasę fiskalną. Mężczyzna za popełnione przestępstwa odpowie przed wydziałem karnym w sądzie rejonowym.

Natomiast dodatkowo zgodnie z art.  51. ust 1. Ustawy o broni i amunicji mówiącej o tym, że każdy „kto bez wymaganej rejestracji posiada broń pneumatyczną albo zbywa osobie nieuprawnionej broń pneumatyczną albo miotacz gazu obezwładniającego lub narzędzie albo urządzenie, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, podlega karze aresztu albo grzywny”, 22–latek musi teraz zapłacić grzywnę w wysokości 500 zł, gdyż posiadał przy sobie bez wymaganej rejestracji kastet, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Kastety, które najczęściej są wykonane z metalu, są niebezpieczną bronią, wymagającą pozwolenia. Nie można nosić przy sobie kastetu, a wdanie się w bójkę z jego użyciem, zostanie potraktowane, jako bójka z użyciem niebezpiecznego narzędzia i to w dodatku posiadanego nielegalnie.

Źródło Policja