Szefowie „grupy siedleckiej” usłyszeli zarzuty. „Grochal”, „Gruby” i „Pako” trafili do aresztu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali szefa grupy siedleckiej Mirosława G. ps. „Grochal”. Wcześniej w grudniu 2020 roku zostały zatrzymane dwie osoby w tym Artur Ch. „Gruby” drugi z kierujących tą grupą oraz Pawła P. ps. „Pako”. Lider grupy został wówczas zatrzymany przez funkcjonariuszy w okolicach galerii handlowej w Warszawie, po tym jak został rozpoznany przez policjanta po służbie. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił Mirosławowi G. ps. „Grochal” oraz Arturowi Ch. „Gruby” zarzut założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, czerpania korzyści z nierządu innych osób, posiadania broni palnej bez zezwolenia, a także wytwarzania i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.

Zatrzymany w grudniu zeszłego roku Paweł P. ps. „Pako” usłyszał zarzuty udziału w grupie o charakterze zbrojnym, a ponadto wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków narkotyków. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz zagrożenia wysoką karą prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanych.

Postępowanie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego głównie w okolicach Siedlec, Łukowa, Hajnówki i Białej Podlaskiej. Jej członkowie podejrzani są o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, przestępstwa narkotykowe, a także przeciwko życiu i zdrowiu. Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono już 34 osobom.

W trakcie przeszukania miejsca pobytu zatrzymanego ujawniono 200 tysięcy euro, które prokurator zabezpieczył w ramach konfiskaty rozszerzonej. Ponadto w trakcie czynności zabezpieczono długą broń palną, naboje, tłumik, kamizelkę kuloodporną, pałki teleskopowe oraz amunicję, na którą zatrzymani nie posiadali zezwolenia.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło Prokuratura