Chcieli przejąć 3 miliony złotych. Nasłali komornika na podstawie sfałszowanych dokumentów

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą w Częstochowie zatrzymali dwóch oszustów z Krakowa, którzy z pomocą sfałszowanych dokumentów, usiłowali zająć majątek jednej z firm na kwotę 3 milionów złotych. 21-latek i jego 67-letni wspólnik na 3 miesiące trafili do aresztu. Policja publikuje wizerunek mężczyzny, który na terenie Krakowa towarzyszył podejrzanym z apelem o pomoc w ustaleniu jego tożsamości.

Przestępczy proceder trwał prawie 4 miesiące. 21-letni mieszkaniec Krakowa sfałszował dokumenty i podszył się pod prokurenta jednej z firm, mającej siedzibę na terenie powiatu częstochowskiego. Z dokumentów wynikało, że fałszywy prokurent pożyczył w imieniu firmy 3 miliony złotych. Do notariusza poszedł razem z 67-latkiem, który z kolei podszywał się pod wierzyciela. Oszuści przedłożyli sfałszowane dokumenty notariuszowi i na tej podstawie został wydany akt notarialny. W dokumencie tym fałszywy dłużnik zobowiązał się do poddania egzekucji w razie niewypłacenia swojego zobowiązania wierzycielowi.

Następnie mężczyźni złożyli w sądzie wniosek o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli natychmiastowej wykonalności. Na tej podstawie została wszczęta egzekucja komornicza i zajęte zostały wierzytelności na rachunku bankowym pokrzywdzonej firmy. Dzięki skutecznej akcji częstochowskich stróżów prawa, zajęte przez komornika środki nie trafiły w ręce przestępców i wróciły do właściciela.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymani oszuści nie działali sami. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który towarzyszył im na terenie Krakowa. Mężczyzna na prawym ramieniu posiada tatuaż.

Osoby mogące pomóc w ustaleniu jego tożsamości, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Częstochowie pod numerem telefonu 47 85 812 55 lub z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997.

Źródło Policja