Ziobro bez immunitetu. Co dalej?

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął decyzję o uchyleniu immunitetu oraz wyraził zgodę na zastosowanie do 30 dni aresztu wobec byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, posła Zbigniewa Ziobry z Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja ta jest wynikiem wniosku sejmowej komisji śledczej do sprawy Pegasusa, która domagała się nałożenia kary porządkowej za niestawiennictwo posła na posiedzeniach komisji.

Za wnioskiem głosowało dwustu trzydziestu dziewięciu posłów, przeciw było stu dziewięćdziesięciu czterech, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej tego samego dnia, sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała wniosek komisji śledczej, skierowany do Sejmu za pośrednictwem prokuratora generalnego. Celem było doprowadzenie do przesłuchania byłego ministra sprawiedliwości.

Poseł nie może być pozbawiony wolności bez zgody Sejmu, co wymaga uchylenia immunitetu. Wniosek o uchylenie immunitetu jest kierowany do Sejmu za pośrednictwem prokuratora generalnego. Po uchyleniu immunitetu, decyzja o aresztowaniu posła należy do sądu.

31 stycznia sejmowa komisja śledcza do sprawy Pegasusa planowała przesłuchać Zbigniewa Ziobrę. Była to piąta próba jego przesłuchania. Warszawski sąd okręgowy wyraził zgodę na zatrzymanie posła w celu doprowadzenia go na posiedzenie komisji. Policja zatrzymała go po godzinie 10:30, gdy opuszczał siedzibę Telewizji Republika po udzieleniu wywiadu.

Posiedzenie komisji miało rozpocząć się o 10:30. Z powodu nieobecności posła Ziobry o tej godzinie, komisja uznała doprowadzenie za nieskuteczne i zdecydowała o skierowaniu wniosku o zastosowanie wobec niego do 30 dni aresztu.

Obecnie wniosek trafi do sądu, który podejmie decyzję w sprawie zastosowania aresztu wobec posła Zbigniewa Ziobry. Czy były minister sprawiedliwości powinien trafić do aresztu?