Fot. zatrzymany mężczyzna, policja

Ponad dwa lata trwała praca policjantów zwalczających przestępczość korupcyjną Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, aby ustalić dokładne okoliczności przywłaszczenia przez byłego komornika blisko 2,5 miliona złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Prokuraturą Okręgowa w Zielonej Górze prowadzili śledztwo przeciwko byłemu komornikowi podejrzanemu o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i przywłaszczenia powierzonych mu środków finansowych w ramach postępowań egzekucyjnych.

Mężczyzna działał tym samym na szkodę interesu publicznego i stron postępowania egzekucyjnego to jest o czyny z artykułu 231 § 2 kodeksu karnego i z artykułu 284 § 2 kodeksu karnego. Jednym słowem komornik dokonywał egzekucji komorniczych od dłużników, tyle tylko, że pieniędzy nie oddawał wierzycielom. W ten bezprawny sposób przywłaszczył sobie niemal 2,5 miliona złotych. Przestępczy proceder trwał od 2016 roku.

Fot. Akta sprawy, policja

W toku śledztwa policjanci ustalili, że komornik, prowadząc kancelarię komorniczą, przywłaszczył powierzone mu środki na szkodę 527 ustalonych wierzycieli, nieterminowo i ze znacznymi opóźnieniami dokonywał przelewów należności uzyskanych od dłużników w postępowaniach egzekucyjnych. Ponadto nie wywiązywał się również z obowiązku spłaty odsetek wierzycielom za nieterminowe przekazywanie należności.

Sprawa prowadzona była przez policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze. Śledczy przesłali właśnie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: policja.pl

Przeczytaj również: