blank
Dziecko | fot. Pixabay

Decyzją Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro odwołany został Prokurator Rejonowy w Chodzieży. W prokuraturze tej doszło do rażących zaniedbań w sprawie zabójstwa 2-letniego Marcela. Prokurator Generalny zdecydował również o usunięciu z szeregów prokuratury asesora, który prowadził sprawę dotyczącą wcześniejszego zdarzenia dotyczącego małoletniego.

W nocy z 12 na 13 marca ratownicy pogotowia ratunkowego powiadomili Policję  o martwym dwulatku ujawnionym w jednym z mieszkań w Chodzieży. Dziecko było niedożywione, brudne, umazane kałem. W mieszkaniu przebywała 21-letnia matka chłopca i jej partner. Wstępnie ustalono, iż dziecko zostało uduszone przez matkę.

W toku wyjaśniania okoliczności sprawy okazało się, iż zarówno Policja i jak i Prokuratura Rejonowa w Chodzieży od miesięcy dysponowała informacjami o przemocy stosowanej wobec dziecka. W październiku ubiegłego roku chłopczyk ze skomplikowanym złamaniem nogi trafił do szpitala. Podjęte zostały wstępne czynności, policjanci przeprowadzili oględziny, rozmawiali z lekarzami oraz byli w mieszkaniu rodziny. Ustalono, że uszkodzenia ciała Marcela powstały na skutek działania osób trzecich. Funkcjonariusze przekazali sprawę prokuraturze. Tymczasem w prokuraturze nie podjęto czynności, nie wszczęto śledztwa, nie zlecono policjantom żadnych działań.

Po dokonaniu analizy sprawy Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję o odwołaniu Prokuratora Rejonowego w Chodzieży. Nadto z uwagi na szczególnie rażące zaniedbania asesora, prowadzącego sprawę znęcania się nad chłopcem, Prokurator Generalny zdecydował o odwołaniu go ze stanowiska.

Wcześniej Prokurator Okręgowy w Poznaniu stwierdził uchybienia i nieprawidłowości w pracy Prokuratury Rejonowej w Chodzieży. Zawiesił w czynnościach Prokuratora Rejonowego tej jednostki, a także asesora, który prowadził sprawę dotyczącą małoletniego. Szef wielkopolskiej policji odwołał ze stanowiska Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży.

Sprawa zabójstwa chłopca oraz wcześniejszego znęcania się nad nim została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Czynności w sprawie zostały powierzone Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Przedmiotem postępowania jest także prawidłowość działań podejmowanych przez policjantów oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chodzieży.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ogłosił Anicie W. zarzut zabójstwa dziecka. Grozi jej kara dożywotniego pozbawienia wolności. Zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad Marcelem usłyszał  22-letni partner kobiety Martin K. Czyn ten zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora sąd aresztował oboje podejrzanych  na trzy miesiące.

Przeczytaj również: