Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu | fot. Straż Graniczna

29 stycznia br., funkcjonariusze Straży Granicznej z Hrubieszowa prowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami z wydziału operacyjno – śledczego NOSG oraz służby celno-skarbowej. Podczas tej wspólnie prowadzonej służby, funkcjonariusze monitorowali przejazd pociągu towarowego, który wjechał z terytorium Ukrainy do Polski.

Okazało się, iż działania mundurowych wymierzone w przestępczość graniczną przyniosły dość szybko zamierzony efekt. W pobliżu miejscowości Jarosławiec w powiecie zamojskim, funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn. Obywatel Polski oraz trzech obywateli Ukrainy, wyrzucało z jadącego pociągu nielegalne papierosy pochodzące z przemytu. Kontrabanda została załadowana do ładunku rudy żelaza jeszcze na terytorium Ukrainy.

Mężczyźni wykorzystując moment, w którym pociąg zwalniał przy przejeździe kolejowym, weszli na jadące wagony składu. Po wydobyciu pakietów z nielegalnymi papierosami, wyrzucali je wzdłuż linii kolejowej. Funkcjonariusze zatrzymali całą czwórkę w momencie ładowania kontrabandy do samochodu. Na miejscu, zabezpieczono ponad 14 tys. paczek papierosów bez polskich oznaczeń akcyzy o wartości prawie 200 tys. zł.  Papierosy były spakowane w kartonowe pudła i owinięte czarną folią.

Zabezpieczanie papierosów pochodzących z przemytu | fot. Straż Graniczna

Zatrzymany obywatel Polski oraz trzech obywateli Ukrainy odpowiedzą teraz za przestępstwo karno – skarbowe. Obcokrajowcy zostali również zobowiązani do opuszczenia terytorium Polski z zakazem ponownego wjazdu. Dwóch ob. Ukrainy nie będzie mogło wjechać ponownie do Polski przez dwa lata, zaś jeden przez rok.

Przeczytaj również: