blank
Zatrzymany sprawca zabójstwa | fot. Policja

Śledczy rozwiązali sprawę wybuchu pożaru w kamienicy z 2007 roku, w którym zginęła czteroosobowa rodzina, a pozostali mieszkańcy zostali narażeni na utratę życia i zdrowia. Z zebranego materiału wynika, że za zbrodnię mogą odpowiadać dwaj mieszkańcy Wrocławia, w wieku 33 i 37 lat. Obaj zostali aresztowani. Według śledczych przyczyną dramatu mogły być porachunki.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu we Wrocławiu, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu wyjaśniają okoliczności zabójstwa czterech osób, rodziców i dwóch synów.

Do zdarzenia doszło w nocy z 23/24 lutego 2007 roku. Wówczas to, wybuchł pożar w czteropiętrowej kamienicy przy ul. Świętego Wincentego we Wrocławiu, w wyniku którego zginęły cztery osoby, a pozostali mieszkańcy kamienicy zostali narażeni na utratę życia i zdrowia. Z zebranych wtedy materiałów wynikało, że do tragedii mogło dojść poprzez nieumyślne spowodowanie pożaru i sprawę umorzono.

Na nowe wątki mogące wyjaśnić przyczyny dramatu z 2007 roku wpadli wrocławscy policjanci i prokuratorzy wyjaśniając sprawę dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej na terenie województwa dolnośląskiego. Początkowe poszlaki i lakoniczne informacje, zostały zweryfikowane i doprowadziły do odtworzenie przebiegu tragicznego zdarzenia. Według śledczych drzwi wejściowe do mieszkania zostały oblane łatwopalną substancją, która przez szparę w drzwiach dostała się również do wnętrza lokalu. Pożar rozprzestrzenił się błyskawicznie, nie dając szans ucieczki śpiącej rodzinie.

Zatrzymany sprawca zabójstwa | fot. Policja

Dzięki zgromadzonym dowodowym prokurator pod koniec listopada 2019 roku przedstawił zarzuty bezpośredniemu wykonawcy przestępstwa a następnie w grudniu 2019 roku jego zleceniodawcy. Podejrzanym zarzucono również udział w obrocie znacznymi ilościami heroiny.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Na marginesie należy zaznaczyć, że Modus operandi sprawców jest bardzo zbliżony do działania członków klanów neapolitańskiej kamorry, opisanej w słynnej książce Roberto Saviano pod tytułem „Gomorra”, a znalazł odzwierciedlenie w pierwszym odcinku I sezonu serialu „Gomorra” nakręconego w oparciu o ww. książkę.

https://youtu.be/1DGJPHLVMho

Przeczytaj również: