blank
Jakub A. | fot. Policja

Do ustaleń biegłych w sprawie morderstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin dotarli dziennikarze Faktu. Jak twierdzą, nie ma żadnych wątpliwości, że zarówno podczas planowania, jak i dokonywania zabójstwa był w pełni poczytalny. Mimo, że istniało ryzyko skierowania 22-letniego Jakuba A. na leczenie psychiatryczne i uniknięcie kary, czeka go jednak normalny proces sądowy. - Jakub A. był w pełni świadomy, można nawet powiedzieć, że był zdrowy jak koń - powiedział Faktowi śledczy.

Dziennikarze Faktu dotarli do śledczych, którzy zajmują się sprawą zabójstwa 10-letniej Kristiny. - Jakub A. był poczytalny w chwili zabójstwa i podżegania do zabójstwa. Nie stwierdzono u niego zaburzeń psychicznych, ani zaburzeń preferencji seksualnych - wyjawił jeden ze śledczych znający szczegóły raportu, który został przygotowany przez znanego seksuologa prof. Zbigniewa Lwa- Starowicza oraz psychiatrę dr Jerzego Pobochę.

Jakub A. przyznał się do zamordowania Kristiny. Od lipca ubiegłego roku był badany przez biegłych. Z ustaleń śledztwa wynika, że 10-latka stała na drodze do związku między 22-latkiem i 18-lat od niego starszą mamą dziewczynki. 13 czerwca Jakub A. miał zwabić Kristinę do lasu po czym zadać jej nożem kilkadziesiąt ciosów w klatkę piersiową. Po morderstwie obnażył ciało dziewczynki pozorując w ten sposób napaść seksualną. Mężczyzna został zatrzymany 3 dni później i osadzony w areszcie, który już 3-krotnie przedłużano. Pozostanie w nim conajmniej do 12 marca.

Ze względu na badania przeprowadzane przez biegłych w celu sporządzenia opinii psychologicznej mordercy, proces jeszcze się nie rozpoczął. Badana była między innymi poczytalność Jakuba A. podczas popełniania czynu. Ze sporządzonego dokumentu wynika, że mężczyzna był w pełni poczytalny i w pełni świadomy swoich czynów zarówno w momencie ich popełniania jak i we wcześniejszych etapach planowania zbrodni.

Jak określili biegli, 22-latek nie działał w szale, afekcie, ani nie był pod wpływem substancji psychoaktywnych. Jednocześnie zaplanował wszystko krok po kroku, był doskonale przygotowany. Biegli, którzy badali Jakuba A. nie mają wątpliwości co do stanu psychicznego, czy też preferencji seksualnych mordercy. Prokuratura otrzymała obszerny raport, pod którym podpisali się między innymi seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz psychiatra dr Jerzy Pobocha. W najbliższym czasie można się spodziewać wniesienia do sądu aktu oskarżenia.

Jakub A.

źródło: Fakt24

Przeczytaj również: