Sąd / fot. Pixabay

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował 28 stycznia do Sądu Rejonowego w Tarnowie akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi S. – sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sędzia Andrzej S. został oskarżony o popełnienie dwóch przestępstw. Pierwsze z nich polegało na znieważaniu funkcjonariuszy Policji podczas pełnienia przez nich obowiązków służbowych, za co grozi kara do roku pozbawienia wolności. W ramach drugiego przestępstwa sędzia naruszył mir domowy pokrzywdzonej i groził jej pozbawieniem życia. Za czyn ten, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W przypadku pierwszego zdarzenia, do którego doszło 5 czerwca 2015 roku sędzia Andrzej S. odmówił oddania matce dziecka mimo, iż minął ustalony czas jego opieki nad małoletnim. Wezwanych na miejsce przetrzymywania małoletniego funkcjonariuszy Policji znieważał słowami obelżywymi akcentując, iż jest sędzią i znacznie przewyższa intelektualnie policjantów. Natomiast 18 marca 2017 roku oskarżony wdarł się do mieszkania swojej teściowej gdzie przebywał jego syn, a następnie mieszkania tego nie opuszczał grożąc jednocześnie pozbawieniem życia pokrzywdzonej.

Ogłoszenie zarzutów Andrzejowi S. – sędziemu Sądu Okręgowego w Warszawie i skierowanie przeciwko niemu aktu oskarżenia do Sądu było możliwe po tym, jak Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w dniu 25 czerwca 2019 roku zmieniła uchwałę Sądu Apelacyjnego – Sądu Dyscyplinarnego w Krakowie z 16 listopada 2018 roku odmawiającą zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wniosek o podjęcie uchwały w przedmiocie zezwolenia na pociągniecie do odpowiedzialności karnej Andrzeja S. – sędziego Sądu Okręgowego
w Warszawie został skierowany przez prokuratora Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej 13 lutego 2018 roku do Sądu Apelacyjnego – Sądu Dyscyplinarnego wyznaczonego przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Przeczytaj również: