blank
Kosiarka | fot. Pixabay

Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował w ostatnim czasie do sądu wniosek o umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko 56-letniemu mężczyźnie. Podejrzanemu zarzucono, że 8 czerwca, mając zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia popełnionego czynu zabił swojego sąsiada.

Jak ustalono w maju pokrzywdzony zlecił geodecie prace związane ze wznowieniem granicy działek, w wyniku czego działka pokrzywdzonego została powiększona kosztem nieruchomości 56-letniego sąsiada. Z powyższym nie zgadzał się podejrzany 56-latek, który zwrócił się do sądu rozstrzygnięcie sporu.

8 czerwca pokrzywdzony kosił trawę wokół swojej posesji, jak również na spornym gruncie przydzielonym mu na podstawie nowego obmiaru gruntów. Podejrzany przebywał w swoim domu i kiedy zauważył, że sąsiad wjechał kosiarką na sporny grunt, wziął z domu drewniany kołek o długości 180 cm i poszedł w kierunku pokrzywdzonego.

- Napastnik kilka razy uderzył kołkiem w kosiarkę, a po chwili podszedł do pokrzywdzonego i kilkukrotnie z dużą siłą tym samym kołkiem uderzył go w głowę. W wyniku odniesionych rozległych obrażeń głowy pokrzywdzony zmarł na miejscu zdarzenia - wyjaśnia Zbigniew Fąfera z Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze

Mężczyzna na wniosek prokuratora, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. W trakcie prowadzonego śledztwa prokurator nabrał wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego podejrzanego i w związku z tym poddał go specjalistycznym badaniom przez biegłych z zakresu psychiatrii.

Biegli psychiatrzy stwierdzili, że podejrzany w chwili popełnienia czynu miał całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia popełnionego czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Nadto stwierdzili, że choroba, która została przez nich rozpoznana może wskazywać, że zachodzi prawdopodobieństwo, iż w przyszłości podejrzany ponownie dopuści się czynu zabronionego.

W związku z powyższym prokurator wniósł do sądu wniosek o umorzenie postępowania wobec sprawcy czynu i jednocześnie złożył wniosek o zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go w zakładzie psychiatrycznym.

Przeczytaj również: