blank
Księgowa wyprowadziła z firmy pieniądze | fot. Policja

16 kwietnia małopolscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 46-letnią kobietę, mieszkankę Krakowa podejrzewaną o wyprowadzenie z firmy, w której była zatrudniona prawie 5 mln 400 tys. złotych.

Śledztwo w tej sprawie toczące się  pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie zostało wszczęte w kwietniu. Policjanci w trakcie postępowania ustalili, że przestępczy proceder trwał od połowy 2012 r. 46-letnia obecnie kobieta, od dłuższego czasu była księgową w jednej z krakowskich firm z branży odzieżowej.

Analizując dokumenty finansowe spółki śledczy ustalili, że kobieta od kilku lat wprowadzała w błąd osoby uprawnione w firmie do akceptacji przelewów bankowych powodując straty na szkodę firmy. Sprawczyni wpadła bowiem na pomysł, że będzie wyprowadzać pieniądze ze spółki przelewami, pod pozorem dokonywania należnych płatności.

Będąc księgową i odpowiadając za sprawy finansowe firmy systematycznie informowała przełożonych,  że powstał szereg zobowiązań na rzecz kontrahentów, wierzycieli czy też zobowiązań publiczno – prawnych (np. podatki) i istnieje konieczność ich realizacji. Następnie  przygotowywała szereg przelewów z konta spółki pod fikcyjnymi tytułami, wskazując jako beneficjentów kontrahentów czy urzędy skarbowe. W miejscu jednakże rachunku kontrahenta zamieszczała numer własnego konta bankowego. W ten sposób 46-latka na przestrzeni kilku lat wyprowadziła z firmy 5 mln 400 tys. złotych.

Na podstawie zebranych w sprawie dowodów przedstawiono  jej zarzuty oszustwa na mieniu znacznej wartości. Decyzją Sądu została tymczasowo aresztowana na 2 miesiące. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. Kobieta twierdzi, że pieniądze te przeznaczała na spłatę długów hazardowych.

Przeczytaj również: