Zatrzymanie ojca 3-letniej Amelki | fot. Policja

Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował dwóch mężczyzn, którzy mają związek z uprowadzeniem 25-latki i jej 3-letniej córeczki. Cezary R. i Łukasz K. są podejrzani o bezprawne pozbawienie wolności. Grozi im kara więzienia do pięciu lat. To jednak nie pierwsze porwanie w którym uczestniczył Cezary R.

Do porwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki doszło w czwartek po godzinie 10:00 w Białymstoku. Na osiedlu Dziesięciny zamaskowani sprawcy wciągnęli kobietę wraz z dzieckiem do samochodu marki Citroen C4 Picasso.

Poszukiwania kobiety i jej córki zakończyły się sukcesem. Dzięki intensywnej pracy funkcjonariuszy Policji oraz innych służb działania zakończyły się w ciągu 24 godzin. W tej sprawie uruchomiono Child Alert. Zatrzymany został Cezary R., ojciec dziewczynki oraz jego kolega Łukasz K.

Obydwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty z art. 189 § 1 k.k., czyli bezprawnego pozbawienia wolności, które jest zagrożone karą więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. Decyzją sądu zostali również tymczasowo aresztowani.

Dziennikarze Kryminalnej Polski dotarli do dokumentów, z których wynika, że nie jest to jedyne uprowadzenie, w którym udział brał ojciec 3-letniej Amelki – Cezary R. Według szczecińskich śledczych mężczyzna uczestniczył również w uprowadzeniu 8-letniej wtedy Lary K., do którego doszło 23 maja ubiegłego roku.

Cezary R. wraz z Wiktorem B. oraz Thomasem K. – ojcem 8-letniej Lary – działając wspólnie i w porozumieniu wciągnęli dziewczynkę do samochodu marki Ford Focus. Uprowadzenie miało miejsce w Szczecinie przy skrzyżowaniu ulic Wróblewskiego i Krakusa. Z ustaleń dziennikarzy Kryminalnej Polski wynika, że podczas porwania sprawcy używali przemocy. Matkę 8-latki potraktowano gazem, przez co zmuszono ją do oddania córki.

Dziewczynkę wywieziono do Niemiec, gdzie pozostaje do dnia dzisiejszego. Thomas K. podejrzany jest o pozbawienie wolności osoby nieporadnej ze względu na jej wiek oraz stosowania przemoc wobec osoby w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania. Za ojcem 8-latki wydano Europejski Nakaz Aresztowania, jednak strona niemiecka nie przychyliła się do wniosku o ekstradycję mężczyzny do Polski.

Europejski Nakaz Aresztowania

Piotr Szatkowski

Przeczytaj również: