blank
Starsza kobieta | fot. Pixabay

Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie skierowała akt oskarżenia przeciwko 44 letniej Karinie G., która z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej opiekowała się starszymi i samotnymi osobami. Została ona oskarżona o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad osobą nieparadną ze względu na wiek.

W toku postępowania prokurator ustalił, że rodzina jednej z takich osób zaniepokojona stanem i zachowaniem swej krewnej po odwiedzinach opiekunki zostawiła w domu włączoną kamerę. Zarejestrowano na niej jak Karina G. ubliża leciwej podopiecznej, krzyczy na nią a także kilkukrotnie uderza ją rękoma. Rodzina zgłosiła  następnie całą sytuację do Ośrodka, a nagranie upubliczniła.

W toku postępowania ustalono a następnie przesłuchano w charakterze świadków wszystkie osoby, którymi oskarżona się opiekowała w przeszłości. W innych przypadkach nie stwierdzono by zachowywała się w podobny sposób.

Karina G. została oskarżona o to, że w okresie od sierpnia 2018r. do września 2018r. znęcała się fizycznie i psychicznie nad nieporadną ze względu na wiek i stan zdrowia podopieczną w ten sposób, że wyzywała ją wulgarnymi słowami, ubliżała, krzyczała na nią, groziła pozbawieniem życia, szarpała i uderzała rękoma, powodując u niej obrażenia ciała w postaci sińców.

Karinie G. za zarzucane jej przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Ze sprawy wyłączono do odrębnego postępowania materiały dotyczące ewentualnego przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia innej podopiecznej poprzez podawanie leków niezgodnie z zaleceniami lekarza.

Przeczytaj również: