blank
Porwana Amelka i jej mama Natalia

Do porwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki doszło w czwartek po godzinie 10:00 w Białymstoku. Na osiedlu Dziesięciny zamaskowani sprawcy wciągnęli kobietę wraz z dzieckiem do samochodu. Detektywi wytypowali samochód, którym może poruszać się sprawca porwania oraz wyznaczyli nagrodę.

Do uprowadzenia doszło podczas spaceru, w którym uczestniczyła również babcia porwanej dziewczynki. Wtedy to dwóch zamaskowanych sprawców wciągnęło 25-letnią kobietę i 3-letnią Amelkę do ciemnozielonego Citroena C4 Picasso. Dziewczynka ma niebieskie oczy i jasne włosy spięte w kok. Ubrana była w różową kurtkę, szarą czapkę z pomponem, szare spodnie i granatowe buty.

Przed godz. 13 pojawiła się informacja, że samochód, którym poruszali się sprawcy został odnaleziony. Nikogo jednak nie było w środku. Policja uruchomiła system Child Alert, który służy do udostępniania fotografii zaginionych dzieci poprzez rozpowszechnianie komunikatów środkami masowego przekazu. Głównym celem programu jest szybsze i sprawniejsze poszukiwanie dzieci dzięki standardowemu postępowaniu.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wszczęła w czwartek śledztwo w związku z porwaniem w tym mieście 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki. Dotyczy ono przestępstwa pozbawienia wolności i uprowadzenia dziecka. Ze względu na charakter sprawy i ciężar zarzutów, zostało ono wszczęte nie w prokuraturze rejonowej, a w okręgowej. Priorytetem dla prokuratury jest obecnie ustalenie miejsca pobytu osób, które dokonały przestępstwa, jak i pokrzywdzonych.

– Policja przyjęła – na podstawie potwierdzonych przesłanek – hipotezę o uprowadzeniu rodzicielskim, ale oczywiście ta hipoteza musi zostać zweryfikowana w toku działań policyjnych i dalszych czynności – powiedział w czwartek po południu Polskiemu Radiu Białystok wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Detektywi z „Podlaskiego Biura Wywiadu Detektywistycznego” podali na swoim facebookowym profilu informację, że sprawca może aktualnie poruszać się białym samochodem marki Hyundai na niemieckich numerach rejestracyjnych. Biuro wyznaczyło również nagrodę w wysokości 10 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawcy porwania lub informację o miejscu przebywania osób porwanych.

Jeżeli ktokolwiek widział kobietę z dzieckiem w towarzystwie mężczyzn, proszony jest o kontakt z policją. Na czas funkcjonowania Child Alert uruchomione zostało Call Center pod nr 995, na które można przekazywać wszelkie informacje mogące przyczynić się do odnalezienia zaginionych.

Przeczytaj również: