Porwanie | fot. Pixabay

Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk–Południe w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie dotyczącej pozbawienia wolności obywatela Chin. Oskarżeni to 58-letni mężczyzna i 63-letnia kobieta, którzy odpowiedzą za pozbawienie wolności pokrzywdzonego, zmuszanie do określonego zachowania oraz dokonanie rozboju.

Do zdarzenia doszło 4 września 2018 roku w jednej z gdańskich restauracji. Do pokrzywdzonego podeszła znana mu kobieta, żądając zwrotu pieniędzy. Wywiązała się pomiędzy nimi kłótnia. Do kobiety dołączyło dwóch mężczyzn. Jeden z nich podawał się za funkcjonariusza Policji.

Pokrzywdzony został przemocą wyprowadzony z restauracji i siłą  umieszczony w samochodzie. Uniemożliwiono mu opuszczenie pojazdu. Sprawcy udali się w okolice Stoczni. Na miejscu pokrzywdzony był  bity, szarpany i duszony. Zabrano mu portfel, telefon komórkowy oraz dokumenty. Następnie został wypchnięty z samochodu, a sprawcy  odjechali.

Pokrzywdzony doznał stłuczenia uogólnionego pod postacią obrzęków, zaczerwienienia, dolegliwości bólowych, otarć naskórka. Obrażenia te  spowodowały naruszenie czynności narządów jego ciała i rozstrój zdrowia na czas nie dłuższy niż siedem dni.

Jak ustalono w toku śledztwa, sprawcy działali w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zwrotu kobiecie pieniędzy w kwocie 20 000 Euro.

Funkcjonariusze Policji po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie podjęli czynności i tego samego dnia zatrzymali dwoje sprawców.

Przesłuchani w toku postępowania przygotowawczego oskarżeni nie przyznali się do  zarzucanych im czynów. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec sprawców środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przestępstwo zarzucane oskarżonym zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 12 lat.

Trzeci ze sprawców, który podawał się za funkcjonariusza Policji jest poszukany listem  gończym.

Przeczytaj również: