blank
Faktura VAT | fot. Pixabay

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo w sprawie wystawiania przez Dawida S. i Roberta O. w okresie od lutego 2017 roku do listopada 2018 roku kilkuset „pustych” faktur VAT o łącznej wartości ponad 10 mln zł. Wobec podejrzanych, na wniosek prokuratora, Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku postępowania prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Lublinie ustalili, że na początku 2017 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca siedzibę w Warszawie zmieniła właściciela. Była ona zgłoszona jako formalny podatnik podatku VAT. Podmiot w tym czasie nie prowadził żadnej działalności gospodarczej.  Następnie w okresie od lutego 2017 roku do listopada 2018 roku osoby aktualnie reprezentujące spółkę, wystawiły kilkunastu podmiotom gospodarczym z terenu całego kraju co najmniej kilkaset „pustych” faktur VAT. Dokumenty wskazywały na rzekomą sprzedaż części samochodowych i usług budowlanych o łącznej wartości ogółem ponad 10 mln zł.

Na polecenie prokuratora 22 listopada funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach zatrzymali Dawida S. i Roberta O. Obydwaj usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczenia nieprawdy w wystawionych fakturach VAT.

Prokurator po przesłuchaniu podejrzanych skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwu podejrzanych z uwagi na grożącą im surową karę, a także obawę matactwa.

Sąd 23 listopada 2018 roku uwzględniając argumentację prokuratora zastosował wobec Dawida S. i Roberta O. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Za popełnione przestępstwa Dawidowi S. grozi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, zaś Robertowi O. do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec obydwu podejrzanych zastosowanie mają nowe, surowsze przepisy karne dotyczące wystawiania „pustych” faktur VAT obowiązujące od 1 marca 2017 roku, które za wystawienie nierzetelnych faktur VAT o wartości ogółem ponad 10 mln zł, przewidują karę od 5 lat, a nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Przeczytaj również: