Kościół w Tarnawie | fot. Wikimedia

Morderca ks. Jana Biernackiego nie trafi do więzienia. Prokuratura Okręgowa w Kielcach w oparciu o opinię biegłych, orzekła, że w chwili popełnienia przestępstwa Michał B. był niepoczytalny. Biegli stwierdzili ponadto, że 26-latek stwarza zagrożenie dla społeczeństwa, dlatego powinien trafić do zamkniętego zakładu psychiatrycznego.

70-letni ks. Jan Biernacki od ponad trzydziestu lat był proboszczem w parafii św. Marcina w Tarnawie (woj. świętokrzyskie). 26 czerwca br. miał odprawiać poranną mszę. Gdy nie pojawił się kościele, zaniepokojona siostra zakonna poszła na plebanię aby sprawdzić, czy nic mu się nie stało. To wówczas odkryła zakrwawione zwłoki duchownego.

Ksiądz zmarł na skutek ran kłutych. Michał B. dostał się na plebanię przez okno, wybijając w nim wcześniej szybę. 26-latka zatrzymano jeszcze tego samego dnia. Po przesłuchaniu zdecydowano o skierowaniu go na obserwację psychiatryczną. Po jej zakończeniu biegli orzekli, że jest niepoczytalny. Oznacza to, że miał „zniesioną zdolność do rozpoznania jego znaczenia i pokierowanie swoim postępowaniem”.

Biegli uznali też, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż może on w przyszłości popełnić podobny czyn – przeciwko życiu lub zdrowiu ludzkiemu – jak ten zarzucany mu w sprawie. Dlatego zachodzi konieczność stosowania leczenia mężczyzny w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym – powiedział Daniel Prokopowicz Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Śledczy oczekują jeszcze na opinię biegłych w zakresie badania DNA. Powinna wpłynąć w ciągu dwóch tygodni. Wtedy zamkniemy śledztwo i skierujemy do Sądu Okręgowego w Kielcach wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci zamknięcia mężczyzny w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym – zaznaczył Prokopowicz.

źródło: Fakt24

Przeczytaj również: